Kim jest wirtualna asystentka? - Oczami profesjonalistek

Kim jest wirtualna asystentka? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie zapytaliśmy profesjonalne wirtualne asystentki, jaka jest ich własna definicja zawodu WA.

Spotykając się ze sformułowaniem 'Wirtualna Asystentka' po raz pierwszy, wiele osób nie ma nawet pomysłu co to może być albo myli to ze sztuczną inteligencją lub czatbotem. Do tej pory wiele razy musieliśmy tłumaczyć znajomym lub ludziom zainteresowanym projektem, czym jest WA. Z jednej strony odpowiedź jest oczywista, a z drugiej bardzo obszerna i w wielu wypadkach zależy od idendywidualnego podejścia. Sami zobaczcie, jak o swoim zawodzie mówią wa!

Justyna Jachołkowska

@asystentkazinicjatywa

"To specjalista od zadań, które wymagają czasu, a są ważne w rozwoju biznesu."

Wirtualna asystentka to osoba, która pracuje na zapleczu i wspiera biznesy oraz projekty innych. Pomaga firmom być widocznym i docierać do klientów w internecie. To specjalista od zadań, które wymagają czasu, a są ważne w rozwoju biznesu. Pracując z WA masz zapewnione wsparcie, gdyż możesz zapytać czy Twoje pomysły są świetne. To specjalistka w swojej dziedzinie, która uwalnia Twój czas.

Magdalena Lis

@lisowa.va

“Szanuj swój czas, bo jeśli tego nie zrobisz to klient również tego nie zrobi.”

Wirtualna asystentka to dla mnie osoba, która musi być naprawdę ogarnięta życiowo. Taka, która jest gotowa na wyzwania i nie boi się zmian. Jeżeli chcesz zostać wirtualną asystentką, najważniejszą rzeczą jaką zrobisz na początku nie jest profil na insta czy strona www, lecz bardzo, ale to bardzo szczegółowo dopracowana umowa współpracy. Ten zawód jest dla osób asertywnych, które nie boją się stawiać granic podczas współpracy. Jeśli zadania, które będziesz wykonywać nie pokrywają się z umową to zawsze wyceniaj je indywidualnie. Szanuj swój czas, bo jeśli tego nie zrobisz to klient również tego nie zrobi. Ja kiedyś pokazałam, że mogę pewne zadania zrobić w cenie i to był błąd - niestety nie zostało to docenione. Naucz się na moim błędzie. 😉 I najważniejsze nie zniechęcaj się, rozpisz sobie z jakimi branżami chcesz współpracować, w jakich tematach chcesz się specjalizować. Obranie zawodowej ścieżki jest kluczowe dla zadowolenia Twojego i klienta.

Magdalena Łopatkiewicz

@witajonline

To są specjalistki, partnerki biznesowe, konsultantki. To nie są dziewczyny od zaparzania wirtualnej kawy. Są to kobiety niejednokrotnie posiadające ogromną wiedzę, nieustannie szkolące się, pełne kreatywności i pomysłów.

Czym jest dla mnie WA? Odpowiem na to pytanie trochę z innej strony. Zawód wirtualnej asystentki to dla wielu kobiet wizja. Wizja pracy elastycznej, pracy “na swoim”, w zgodzie ze sobą, z domu. Wizja uwolnienia czasu, czasu dla rodziny, dla siebie. Wizja samorozwoju oraz niezależności. Wiele osób wybiera tę drogę jako wybór numer 2 - alternatywa etatu, który męczy nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Inna droga do bycia “na swoim” po biznesie, który się prowadziło, ale który być może nie do końca wyszedł. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zawód wirtualnej asystentki jest nadal mało znany. Ja osobiście trafiłam na niego zupełnie przypadkiem i przyznam się, że początkowo w ogóle mnie nie zainteresował. “Asysta” kojarzy się nam dość mało prestiżowo - w końcu to jest tylko wsparcie, a asystentka w biurze to może “co najwyżej zrobić kawę”. W tym momencie widzę, że takie podejście jest krzywdzące. Krzywdzące, ponieważ widzę jak dziewczyny, moje koleżanki z kursu na WA, czy też doświadczone WA ciężko pracują i specjalizują się. To są specjalistki, partnerki biznesowe, konsultantki. To nie są dziewczyny od zaparzania wirtualnej kawy. Są to kobiety niejednokrotnie posiadające ogromną wiedzę, nieustannie szkolące się, pełne kreatywności i pomysłów. Projektują strony internetowe, stawiają sklepy, zajmują się email marketingiem, zarządzają kampaniami sprzedażowymi, są social media managerkami i wiele, wiele innych. Marzę o tym, aby coraz więcej asystentek z podniesioną głową mówiło o swoim zawodzie. Pragnę, aby stawki dla WA były wyższe i zgodne z cenami rynkowymi za tego typu usługi, a nie zaniżone tak jak często się to spotyka. Mam nadzieję, że coraz więcej WA zacznie o sobie mówić “jestem partnerką biznesową”, jestem wsparciem mojego klienta, bez którego nie może się obejść w wirtualnym świecie.

Anna Stępień

stepienanna.pl

To coś więcej, niż tylko techniczne wsparcie. Wirtualna asystentka patrzy na biznesy z lotu ptaka, często jest też motywatorem i kibicem biznesów, którymi się zajmuje.

Moja osobista definicja wirtualnej asystentki jest dość prosta: to osoba, która działa na zapleczu biznesu, wspiera klientów zarówno swoimi umiejętnościami, dobrymi radami, jak i zwykłą życzliwością. To coś więcej, niż tylko techniczne wsparcie. Wirtualna asystentka patrzy na biznesy z lotu ptaka, często jest też motywatorem i kibicem biznesów, którymi się zajmuje. Zazwyczaj początkujące WA mają bardzo szeroki wachlarz kompetencji. I to zupełnie normalne, każdy szuka swojej drogi, tego, w czym jest najlepszy. A wirtualna asysta daje bardzo wiele możliwości. I to jest to, co uwielbiam w swoim zawodzie. :)

Izabela Obidzińska

@va.izabelaobidzinska

Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się tworzymy z klientem dobrze działający team, który jest nie do zatrzymania.

Wirtualna Asystentka dla mnie to nie tylko efektywna pomoc w codziennych działaniach biznesowych, ale również niezawodny partner, który wspiera na drodze do osiągnięcia celów. Jej rola nie ogranicza się jedynie do zadań - to także inspiracja, wsparcie i motywacja, tworząca partnerską relację sprzyjającą rozwojowi i skalowaniu biznesu. Dzięki wzajemnemu uzupełnianiu się tworzymy z klientem dobrze działający team, który jest nie do zatrzymania.

Podsumowanie

Definicja wirtualnej asystentki nie jest jeszcze powszechnie znana, dlatego tak ważne jest, aby szerzyć informacje pochodzące z realnego doświadczenia prawdziwych kobiet. Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękujemy!